Rancangan Mengajar


1. Rancangan Mengajar Lukisan Kejuruteraan Berasaskan Keadah Masteri



RANCANGAN MENGAJAR BERASASKAN KEADAH MASTERI

Sekolah : SEKOLAH MENENGAH TEKNIK INDAH JAYA.
Subjek : Lukisan Kejuruteraan.
Tarikh : 16 / 04 / 2013                                                                                   Tingkatan : 4
Masa : 09.00 - 10.20 pagi [ 1 jam 20  minit ]
Kehadirian : ___ / 30 orang
Topik: BULATAN DAN TANGEN

Hasil Pembelajaran :
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat:
·         Melukis lengkuk dan bulatan tangen dengan menggunakan keadah yang betul.

Objektif Pembelajaran :
·         Pelajar dapat mentakrifkan asas bulatan.
·         Pelajar dapat menghasilkan lukis bulatan dan tengen.
·        Pelajar dapat menyesuikan konsep ketangenan dalam penyelesian masalah yang berkaitan dengan geometri.

Pengetahuan Sedia Ada :
a.         Pelajar telah mengetahui peralatan melukis dan kegunaannya.
b.         Pelajar telah memahami asas geometri.

Bahan Bantu Mengajar :                                                     Alat Bantu Mengajar :
a.         Persembahan ‘power point’.                                       a.         Projektor.
b.         Lembaran kerja.                                                          b.         Jangka lukis.
c.         Buku teks.                                                                   c.         ‘Overhead’ projektor.
d.         Kertas ujian.                                                                d.         Kertas A3.
e.         Soalan tugasan.                                                           e.         Kertas latih tubi.


Langkah Pembelajaran :   



Langkah


Kandungan

Aktiviti Pembelajaran 

( Guru dan Murid )



Bahan / Nota
Set Induksi
5 minutes
(9:00 – 9:05)
Teka teki berkaitan dengan bulatan dan tangen.
·         Guru memulakan kelas dengan menunjukkan pantun teka teki.

·         Pelajar memikirkan jawapan kepada pantun yang diberikan dan memikirkan.

·         Guru menyatakan tajuk yang akan diajar berasaskan kepada pantun yang diberikan.
 BBM :
Paparan pantun dan gambar pada Power point.

Nilai:
Berfikir
Langkah 1
10 minit
(9:05 – 9:15)
Asas bulatan
·         Guru mengagihkan kertas ujian yang berkaitan dengan geometri iaitu tajuk pada minggu sebelumnya.

·         Pelajar menjawab soalan yang terdapat pada kertas ujian yang di agihkan olah guru.

·         Guru mengagihkan kertas ujian secara rawak untuk disemak oleh pelajar dan bukan kertas ujian pemilik sebenarnya.

·         Guru memaparkan jawapan ujian.

·         Pelajar menyemak jawapan pada kertas ujian berdasarkan jawapan yang di paparkan oleh guru.

·         Guru mengutip dan menilai kertas ujian yang telah disemak oleh pelajar.

·         Guru memberi memberikan latihan latih tubi berkaitan dengan apa yang hendak di ajar di dalam kelas.

·         Guru menayangkan gambar dan menerangkan langkah kerja untuk menghasilkan lengkuk dan bulatan.

·         Pelajar memerhatikan gambar dan langkah kerja yang ditunjukkan dan mendengar penerangan yang diberikan olah guru.
BBM :
Tayangan Power Point.

ABM:
Kertas ujian
Kertas latih tubi

Nilai:
Kepercayaan
Ketekunan

Langkah 2
10 minit
(9:15 – 9:25)
Asas tangen
·         Guru menayangkan gambar dan langkah kerja untuk menghasilkan bulatan.

·         Pelajar memerhatikan gambar dan langkah kerja yang ditunjukkan dan mendengar penerangan yang diberikan olah guru.
BBM :
Tayangan Power Point.

Nilai :
Ketekunan

Langkah 3
10 minit
(9:25 – 9:35)
Melukis bulatan dan tengan
·         Guru membahagikan pelajar kepada kumpulan cergas dan sederhana berdasar kefahaman dalam ujian yang telah di buat pada awal kelas.

·         Pelajar berkumpul dalam kumpulan yang telah di agihkan oleh guru.

·         Guru melukis langkah untuk menghasilkan bulatan dan tangen dengan cara yang betul, mengikut latihan latih tubi yang telah di agaikan kepada pelajar.

·         Pelajar memerhatikan dan cuba untuk melukis bulatan dan tangen mengikut lamgkah-langkah yang sudah ditunjukkan olah guru.
BBM :
Lembaran kerja

ABM :
‘Overhead’ projektor
Kertas A3
Jangka lukis

Nilai :
Kerjasama


Langkah 4
20 minit
(9:35-09:55)
Menerangkan asas bulatan dan tangen

·         Guru memberikan tugasan yang mempunyai level yang berbeza kepada kumpulan pelajar yang telah dibahagikan.

·         Pelajar menyiapkan tugasan yang telah  diberikan oleh guru.

·         Guru memilih pelajar secara rawak dari kumpulan sederhana untuk menerangkan apa itu asas bulatan dan tangen kepada kelas dan kumpulan pelajar cergas diarahkan untuk menyatakan cara penyelesian masalah tugasan yang diberikan dengan langkah yang betul.

·         Guru memerhati pelajar, mendengar dan menjelaskan fakta yang murid tidak berjaya nyatakan.
BBM :
Buku teks

ABM :
Kertas tugasan
Kertas A3


Nilai :
Wibawa

Langkah 5
20 minit
(09:55-10:15)
Mengaplikasikan konsep ketangenan dalam penyelesian masalah yang berkaitan dengan geometri

·         Guru memberi soalan penyelesian masalah yang berkaitan dengan tajuk yang di pelajari kepada kumpula pelajar cergas, manakala soalan asas geometri kepada pelajar sederhana yang belum menguasai sepenuhnya topik tersebut dan mengkehendaki pelajar untuk menyalin soalan yang ditayang pada power point dan menyiapkan soalan dalam kelas.

·         Pelajar berfikir dan menyelesaikan masalah soalan yang diberi.

·         Guru membantu pelajar kumpulan sederhana untuk menyelasaikan soalan.
BBM :
Tayangan ‘Power Point.’


ABM :
 Kertas A3.


Nilai :
Ketelitian

Penutup
5 minutes
(10:15-10:20)


·         Guru meminta pelajar dari kumpulan cergas secara rawak apa yang telah pelajari pada topik ini dan meminta pelajar dari kumpulan sederhana secara rawak untuk menyatakan yang mereka pelajari dari soalan yang telah mereka selesaikan dalam kelas.

·         Pelajar secara rawak menyatakan perkara-perkara yang telah dipelajari.

·         Guru membuat kesimpulan pelajar telah memahami apa yang telah diajar.

·         Guru memberikan tugasan sekolah yang berbeza mengikut tahap pelajar cergas dan sederhana.
BBM :
Soalan tugasan

Refleksi :
___________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________





2. Rancangan Mengajar Lukisan Kejuruteraan Berasaskan Keadah Koperatif



RANCANGAN MENGAJAR BERASASKAN KEADAH KOPERATIF

Sekolah : SEKOLAH MENENGAH TEKNIK INDAH JAYA.
Subjek : Lukisan Kejuruteraan.
Tarikh : 16/04/2013                                                                                       Tingkatan : 4
Masa : 09.00 - 10.20 pagi [1 jam 20  minit]
Kehadirian : ___ / 30 orang.
Topik: BULATAN DAN TANGEN

Hasil Pembelajaran :
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat:
·         Melukis lengkuk dan bulatan tangen dengan betul.
·         Membuat kerjasama dalam kumpulan.

Objektif Pembelajaran :
·         Setiap pelajar dapat menjelaskan asas bulatan.
·         Setiap pelajar dapat menghasilkan lukis bulatan dan tengen.
·         Setiap pelajar dapat membandingkan konsep ketangenan dalam penyelesian masalah yang berkaitan dengan geometri.

Pengetahuan Sedia Ada :
a.         Pelajar telah mengetahui peralatan melukis dan kegunaannya
b.         Pelajar telah memahami asas geometri

Bahan Bantu Mengajar :                                                     Alat Bantu Mengajar :
a.         Buku teks                                                                    a.         Kertas kajang
b.         Soalan latih tubi                                                          b.         Maker pen
c.         Soalan tugasan                                                            c.         Kertas A3


Langkah Pembelajaran :



Langkah


Kandungan

Aktiviti Pembelajaran 

( Guru dan Murid )



Bahan / Nota
Set Induksi
5 minutes
(9:00 – 9:05)
Senaman ringan untuk membentuk bulatan kecil mengikut kumpulan warna yang digemari.
·         Guru mengarahkan kelas di lakukan di dewan serbaguna.

·         Guru bersama pelajar untuk membuat senaman ringan sebelum memulakan aktiviti P&P.

·         Guru mengagihkan pelajar didalam lima kumpulan kecil yang terdiri dari enam orang.

·         Guru menyatakan tajuk yang akan diajar berasaskan kepada pantun yang diberikan.

·         Guru memberikan tugasan yang berbeza mengikut topik pembelajar untuk dibincangkan dalam setiap kumpulan.

·         Guru membebaskan kreativiti setiap kumpulan untuk menyiapkan tugasan yang perlu dibentangkan di dalam kelas.

BBM :
Kertas latih tubi

ABM :
Kertas kajang
Kertas A3
Maker pen

Nilai :
Kepekaan

Langkah 1
10 minit
(9:05 – 9:15)
Asas bulatan





·         Pelajar berkumpul dalam kumpulan yang telah dibahagikan.

·         Kumpulan pelajar melantik ketua kumpulan dalam kumpulan masing-masing.

·         Setiap ahli kumpulan mengkaji soalan yang telah diberikan oleh guru.

·         Ketua kumpulan mengagihkan bahagian tugasan kepada setiap ahlinya.

·         Ahli kumpulan membincangkan teknik untuk menyampaikan membentangkan hasil daripada dapatan perbincangan.

·         Ketua kumpulan membentang hasil perbincangan di hadapan
kelas.

·         Pelajar dari kumpulan lain memberi komen dan pendapat lain yang berkaitan dengan tajuk perbentangan oleh setiap kumpulan.

BBM :
Buku teks


ABM :
Kertas kajang
Maker pen


Nilai :
Kepercayaan
Kerjasama

Langkah 2
10 minit
(9:15 – 9:25)
Asas tangen

·         Pelajar masih berkumpul dalam kumpulan yang telah dibahagikan.

·         Setiap ahli kumpulan mengkaji soalan yang telah diberikan oleh guru.

·         Ketua kumpulan mengagihkan bahagian tugasan kepada setiap ahlinya.

·         Ahli kumpulan membincangkan teknik untuk menyampaikan membentangkan hasil daripada dapatan perbincangan.

·         Salah seorang wakil ahli kumpulan membentang hasil perbincangan di hadapan kelas .

·         Pelajar dari kumpulan lain memberi komen dan pendapat lain yang berkaitan dengan tajuk perbentangan oleh setiap kumpulan.
BBM :
Buku teks


ABM :
Kertas kajang
Maker pen


Nilai :
Wibawa
Ketelitian

Langkah 3
10 minit
(9:25 – 9:35)
Melukis bulatan dan tengan

·         Guru memberikan latihan untuk dikaji dan disiapkan.

·         Pelajar masih berkumpul dalam kumpulan yang telah dibahagikan.

·         Setiap ahli kumpulan mengkaji soalan yang telah diberikan oleh guru.

·         Ahli kumpulan berbincang untuk menyiapkan tugasan yang diberikan.

·         Ketua kumpulan mengumpul hasil kerja yang telah siap dari setiap ahli kumpulannya dan menyerahkan kepada guru.

BBM :
Buku teks
Soalan latihan

ABM :
Kertas A3

Nilai:
Kerjasama
Kepercayaan

Langkah 4
20 minit
(9:35-09:55)
Menerangkan asas bulatan dan tangen

·         Pelajar masih berkumpul dalam kumpulan yang telah dibahagikan.

·         Setiap ahli kumpulan mengkaji soalan yang telah diberikan oleh guru.

·         Ahli kumpulan membincangkan teknik untuk menyampaikan membentangkan hasil daripada dapatan perbincangan.

·         Salah seorang wakil ahli kumpulan yang belum membentang diminta untuk menerangkan hasil perbincangan di hadapan kelas .

·         Pelajar dari kumpulan lain memberi komen dan pendapat lain yang berkaitan dengan tajuk perbentangan oleh setiap kumpulan.

·         Guru memerhatikan dan memperbetulkan kesalahan untuk menambahkan kefahaman pelajar.

BBM :
Buku teks


ABM :
Kertas kajang
Kertas A3
Maker pen


Nilai :
Keberanian

Langkah 5
20 minit
(09:55-10:15)
Mengaplikasikan konsep ketangenan dalam penyelesian masalah yang berkaitan dengan geometri

·         Pelajar masih berkumpul dalam kumpulan yang telah dibahagikan.

·         Setiap ahli kumpulan mengkaji soalan yang telah diberikan oleh guru.

·         Ahli kumpulan membincangkan teknik untuk menyampaikan membentangkan hasil daripada dapatan perbincangan.

·         Salah seorang wakil ahli kumpulan yang belum membentang diminta untuk menerangkan hasil perbincangan di hadapan kelas .


·         Pelajar dari kumpulan lain memberi komen dan pendapat lain yang berkaitan dengan tajuk perbentangan oleh setiap kumpulan.

·         Guru memerhatikan dan memperbetulkan kesalahan untuk menambahkan kefahaman pelajar.

BBM :
Buku teks


ABM :
Kertas kajang
Kertas A3


Nilai:
Hormat
Yakin

Penutup
5 minutes
(10:15-10:20)


·         Guru memilih pelajar secara rawak untuk menyatakan yang mereka pelajari dari soalan yang telah mereka selesaikan dalam kelas.

·         Pelajar secara rawak menyatakan perkara-perkara yang telah dipelajari.

·         Guru membuat kesimpulan pelajar telah memahami apa yang telah diajar.

·         Guru memberikan tugasan sekolah untuk memantapkan lagi kefahaman dan menggalakkan.
BBM :
Soalan tugasan


ABM :
Kertas A3




Refleksi :
______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________



3. Rancangan Mengajar Reka Cipta Berasaskan Keadah Masteri



RANCANGAN MENGAJAR BERASASKAN KEADAH MASTERI


Sekolah : SEKOLAH MENENGAH SAINS MATANG.
Subjek : REKA CIPTA
Tarikh : 20/03/2013                                                                                       Tingkatan : 5
Masa : 09.00 - 10.00 pagi [1  Jam]
Kehadirian : ___ / 24 orang.
Topik: SISTEM

Hasil Pembelajaran :
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat:
·         Mengklasifikasikan empat sistem utama iaitu sistem mekanikal, elektrik, elektronik dan kawalan.

Objektif Pembelajaran :
·         Pelajar boleh menyenaraikan komponen asas setiap sistem.
·         Pelajar boleh menerangkan setiap sistem beroperasi.
·         Pelajar boleh menggabungkan penggunaan setiap sistem.


Pengetahuan Sedia Ada :
a.                   Pengalaman pelajar berkaitan dengan sistem yang berada pada sekeliling kehidupan mereka .



Bahan Bantu Mengajar :                                                     Alat Bantu Mengajar :
a.         ‘Power point’                                                              a.         Kertas kajang
b.         Model komponen                                                        b.         Maker pen
c.         Model kit sistem                                                        c.         Kertas A3
d.         Gambar  perkakasan                                                    d.         Manila kad
e.         Kertas ujian                                                                 e.         LCD Projektor
f.          Soalan tugasan

Langkah Pembelajaran :



Langkah


Kandungan

Aktiviti Pembelajaran

 ( Guru dan Murid )



Bahan / Nota
Set Induksi
5 minutes
(9:00 – 9:05)
Tayang gambar
·         Guru menayangkan gambar tentang perkakasan dan jentera yang biasa pelajar lihat.

·         Pelajar menumpukan perhatian pada gambar yang ditayangkan.
BBM:
Gambar perkakasan
ABM :
LCD Projektor
Langkah 1
10 minit
(9:05 – 9:15)
Pengenalan asas
 sistem
·         Guru mengedarkan kertas ujian.

·         Pelajar menyiapkan ujian.

·         Guru mengumpulkan kertas ujian dan menyemak.
BBM :
Kertas ujian

Nilai :
Kepercayaan
Langkah 2
10 minit
(9:15 – 9:25)
Operasi system
i.Mekanikal
ii.Elekterik
iii.Elektronik
iv. Kawalan
·         Guru mengajar berpandukan tayangan power point.

·         Pelajar mendengar, memahami dan menyalin nota di dalam buku latihan.
BBM :
Tayangan Power Point.
ABM:
LCD Projektor
Nilai :
ketekunan
Langkah 3
10 minit
(9:25 – 9:35)
Perkakasan
dan Komponen

i.Mekanikal

ii.Elekterik

iii.Elektronik

iv. Kawalan
·         Guru membahagikan 4 kumpulan pelajar mengikut kefahaman dari penilaian ujian pada awal kelas.

·         Pelajar berkumpul dalam bulat kefahaman sederhana dan kefahaman cergas

·         Guru memberi tugasan mengikut ketua kumpulan setiap pelajar.

·         Pelajar membentangkan hasil perbincangan dihadapan kelas.

BBM :
Model komponen.

ABM :
Kertas kajang
Maker pen

Nilai:
Wibawa
Langkah 4
10 minit
(9:35 – 9:45)
Permasangan
Sistem
i.Mekanikal
ii.Elekterik
iii.Elektronik
iv. Kawalan

·         Guru memberikan tugasan yang ke-2.

·         Guru memberikan bahan rujukan tambahan kepada kumpulan pelajar kefahaman sederhana.

·         Pelajar masih dalam kumpulan yang sama dan membincangkan tugasan ke-2.
BBM :
Soalan tugasan
Model kit sistem

Nilai:
kerjasama
Langkah 5
20 minit
(9:45 – 10:05)
Penyelesaiaan masalah berkaitan dengan setiap sistem.

i.Mekanikal
ii.Elekterik
iii.Elektronik
iv. Kawalan
·         Guru memerhati dan mengawal keadaan kelas.

·         Guru mengarahkan pelajar cergas menyampaikan maklumat perbincangan dalam bentuk peta minda.

·         Guru mengarahkan pelajar sederhana menyampaikan maklumat perbincangan dalam bentuk gambar rajah.

·         Pelajar menyelasaikan tugasan dalam kumpulan.

·         Pelajar membentangkan hasil perbincangan masing- masing.
BBM :
Kad manila


ABM :  
Maker pen


Nilai;
Keyakinan
Penutup
5 minutes
(10:05 – 10:10)

·         Guru membuat kesimpulan murid telah memahami apa yang telah diajar.

·         Murid secara rawak menyatakan perkara-perkara yang telah dipelajari.

·         Guru memberikan tugasan yang berbeza mengikut tahap pelajar cergas dan sederhana.
BBM :
Power point


Nilai:
Bertanggungjawab


Refleksi :
___________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

No comments:

Post a Comment